Mag ik?

Beveiligingscamera’s worden steeds goedkoper en vaker aangeboden.
Hiernaast zijn mobiele telefoons tegenwoordig altijd wel uitgerust met de
mogelijkheid te fotograferen en te filmen.
Mag ik zomaar alles en iedereen in het openbaar filmen en opnemen?

De wet

Het Wetboek van Strafrecht bepaalt in artikel 441b het volgende:

Met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van de derde categorie wordt gestraft hij die, gebruik makende van een daartoe aangebracht technisch hulpmiddel waarvan de aanwezigheid niet op duidelijke wijze kenbaar is gemaakt, van een persoon, aanwezig op een voor het publiek toegankelijke plaats, wederrechtelijk een afbeelding vervaardigt.

Aangebracht
De bepaling ziet enkel op aangebrachte camera’s. Vrijwel de enige uitzondering is een camera die in de hand wordt gehouden.

Niet op duidelijke wijze kenbaar
Wanneer je duidelijk aangeeft dat er een camera hangt, ben je niet strafbaar volgens dit artikel.

Personen
De bepaling gaat alleen over het vastleggen van personen. Als je ver genoeg uitzoomt zodat alleen nog de wijk herkenbaar is, dan val je niet meer onder deze bepaling.

Voor het publiek toegankelijke plaats
Dit begrip omvat naast de openbare weg, ook winkels en cafes e.d.

Alleen bij een calamiteit zijn de beelden opvraagbaar, mits deze binnen 28 dagen gedaan worden. 24 uur per dag meekijken is geen optie, zodat het wettelijk toegestaan is voor particulier gebruik voor het filmen van een openbare weg. U bent diegene die zich hier aan moet houden.
24 uur per dag mee kijken kan, maar volgens de wet mag dit dus niet.

Meer info:
Mag ik camera’s rond huis ophangen?
Mag je cameratoezicht op de openbare weg richten?